L'1 de desembre de 2020, la Federació Francesa de Tennis va fer un inventari de la padel Francès. 320 clubs padel  per a 780 lots de padel validat per la FFT. Figures honorables i molts projectes.

Una xarxa territorial que pren forma

Amb aquests 320 clubs i 780 padel, les xifres subestimen la realitat perquè no es compten molts clubs com a Còrsega, per exemple. De fet, aquestes terres de padel es troben sovint en estructures privades que no sempre veuen el sentit d’unir-se als bancs FFT.

La FFT tampoc no compta amb els clubs i camps de golf. padel que no corresponen a les seves especificacions. El mapa va ser produït per la FFT i és el mapa oficial dels clubs de padel afiliat o aprovat per la Federació.

Primera observació, ens adonem que, evidentment, hi ha zones geogràfiques molt millor dotades de clubs de padel que altres. El sud de França, Lió, Bordeus, la regió de París i la regió de Lille es reuneixen gairebé 85% dels clubs, encara queda per dir el desequilibri que hi ha a França. Però, al mateix temps, l’aposta de la xarxa territorial avança indiscutiblement.

Prova amb el mapa següent.

clubs padel França 2020

Els nostres amics reunionistes no s’obliden en aquesta figura. Per contra, l’illa de la Reunió s’està convertint en un lloc cada vegada més ben proveït en termes de jugadors i clubs. Martinica veurà set camps de padel també construir.

Lliga Occitanie - Primera !

La lliga Occitanie és la gran guanyadora en termes de llicenciats amb 2 403 titulars de llicències, senyores i senyors. La lliga PACA supera els 1 llicenciats, igual que la lliga Nouvelle Aquitaine.

Nombre de classificats PADEL
HomesDonesTotal
2020
acabar AS
(15 / 08 / 2020)
2021
(15 / 11 / 2020)
2020
acabar AS
(15 / 08 / 2020)
2021
(15 / 11 / 2020)
2020
acabar AS
(15 / 08 / 2020)
2021
(15 / 11 / 2020)
RODONA-ALPES D'AUVERGNE9419871761941.1171.181
COMTE DE FRANCA DE BORGONA1991973827237224
BRETANYA11512178122129
CENTRE DE LA VALL DEL LOIRE1851792223207202
CORSICA74571278664
GRAN ORIENT3463875959405446
HAUTS DE FRANCE6826499991781740
ILE-DE-FRANCE1.014994118981.1321.092
NORMANDIA2983374747345384
NOVA AQUITANIA1.1551.3182392531.3941.571
OCCITÀNIA1.8222.0683033352.1252.403
PAYS DE LA LOIRE4514537263523516
PROVENCE-ALPES-CÔTE D'AZUR1.3511.4742582801.6091.754
GUADELUPE2121
GUYANA101
MARTINIQUE1111
NOVA CALEDONNIA110
REUNIÓ1371632925166188
Z-DIVERSOS FFT131311413
FFT TOTAL8.7869.3981.4811.51210.26710.910

Occitània: encara primer

Es tracta d’una seqüela gairebé normal, ja que, sense molta sorpresa, ho és la lliga Occitanie el primer a oferir tornejos de padel en 2020 amb un total de 357 torneigs realitzats el 2020.

El que pot ser una mica més sorprenent és el nombre de torneigs padel per a la lliga Nouvelle Aquitaine: 310 torneigs realitzats per a 1571 llicenciataris. El la relació torneig / llicenciatari és molt alta en comparació amb altres lligues. En realitat, la lliga PACA finalment no va oferir tants tornejos en comparació amb el nombre de llicenciats.

 

Torneigs numèrics PADEL
PPPPPPP
P2000P1000P500P250P100P25Total
20202021 *20202021 *20202021 *20202021 *20202021 *20202021 *20202021 *
RODONA-ALPES D'AUVERGNE11553414119403217261
COMTE DE FRANCA DE BORGONA74652119213629
BRETANYA113261
CENTRE DE LA VALL DEL LOIRE162182344
CORSICA23113136
GRAN ORIENT2931111402036237
HAUTS DE FRANCE516422164621178049
ILE-DE-FRANCE22413233959202311336
NORMANDIA8211837155625
NOVA AQUITANIA2123125119215681917310117
OCCITÀNIA222347248433211681110357140
PAYS DE LA LOIRE53771494222337144
PROVENCE-ALPES-CÔTE D'AZUR23227235356941078179196
GUADELUPE22
GUYANA
MARTINIQUE
NOVA CALEDONNIA
REUNIÓ2134154213011
Z-DIVERSOS FFT224
FFT TOTAL8424101789135718991540743551525756

 

Franck Binisti

Franck Binisti descobreix el padel al Club des Pyramides el 2009 a la regió de París. Des de padel forma part de la seva vida. Sovint el veieu recórrer França anant a cobrir els principals esdeveniments de padel Francès.